kontakt: kontakt.rejestracjaspolki@gmail.com

czwartek, 28 września 2017

Co może, czego nie może a co powinien przedsiębiorca w czasie zawieszenia działalności jego firmy

Jeżeli przedsiębiorca podejmie decyzję o chwilowym zaprzestaniu prowadzenia działalności nie musi jej od razu likwidować – może ją zawiesić. W okresie zawieszenia zmniejszają się jego obowiązku oraz płatności, pomimo że przedsiębiorstwo formalnie wciąż istnieje.

W okresie tym przedsiębiorca ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zabezpieczenia i zachowania źródła dochodów, przyjmować należności powstałe przed zawieszeniem, zbywać posiadane wyposażenie i środki trwałe oraz uczestniczyć w postępowaniach podatkowych, administracyjnych i sądowych związanych z prowadzoną wcześniej działalnością. Ma on również prawo osiągać przychody finansowe również z wcześniej podejmowanych działań w ramach prowadzonej firmy.

Jeżeli chodzi o obowiązki przedsiębiorcy, których firma znajduje się w zawieszeniu muszą regulować zobowiązania powstałe przed datą zawieszenia oraz wywiązywać się ze wszystkich ciążących na nich obowiązków (do których zobowiązują go przepisy prawa).

Warto pamiętać, że w trakcie trwania zawieszenia właściciel firmy nie musi zamykać ksiąg handlowych, podatkowych czy zamykać konta firmowego. Na uwadze warto mieć również to, że może on zostać poddany kontroli, odbywającej się na takiej samej zasadzie co kontrola w firmie prowadzącej aktywną działalność.