kontakt: kontakt.rejestracjaspolki@gmail.com

wtorek, 26 listopada 2013

Zarząd spółki


Czym zajmuje się zarząd spółki z o.o. ? 
Zarząd spółki z o.o. zajmuje się przede wszystkim prowadzeniem spraw spółki, a także jej reprezentacją. Może składać się z jednego lub większej ilości członków. Warunki te są ściśle określone w umowie zakładanej spółki.  

Kto może zostać członkiem zarządu ? 
Wśród osób, które są członkami zarządu w danej spółce mogą być zarówno jej wspólnicy, jak i osoby spoza ich grona.  

Jak stać się członkiem zarządu ? 
Każdy członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników (chyba, że umowa spółki przewiduje inne zasady). Każdy z członków może zostać powoływany osobno, ale także wszyscy mogą zostać powołani za "jednym podejściem".  

Czego dotyczy prawo członka zarządu do prowadzenie spraw spółki i jej reprezentacji ? 
Prawo to dotyczy każdej czynności sądowej i pozasądowej spółki. Nie może ono zostać ograniczone skutkiem prawnym wobec osób trzecich.   
Jeżeli... 
  • zarząd spółki jest wieloosobowy, to sposób reprezentowania określony jest w umowie spółki z o.o. Wspólnicy spółki nie mają prawa, aby z reprezentacji spółki wyłączyć zarząd. Jeśli w umowie spółki nie określa innych warunków, to w trakcie składania różnego rodzaju oświadczeń, wymagana jest zgoda dwóch członków zarządu lub członka zarządu wraz z prokurentem.  
  • jest to spółka jednoosobowa z o.o. w organizacji, to wspólnik ten nie ma prawa do jej reprezentowania. Wyjątek stanowi obowiązek składania wniosku do KRS. 
Jak odwołać członka zarządu ? 
Każdy z członków zarządu może zostać odwołany w dowolnym czasie poprzez uchwałę wspólników lub inny wyznaczony do tego podmiot. To, że członek zarządu został odwołany, nie pozbawia go roszczeń ze stosunku pracy lub innego stosunku prawnego, który dotyczy pełnienia funkcji członka zarządu.  

Jaka jest odpowiedzialność członka zarządu ? 
Pełnienie funkcji członka zarządu w spółce z o.o. jest także obarczone ogromną odpowiedzialnością. Osoby te podlegają różnego rodzaju odpowiedzialności (zarówno cywilnej, jak i karnej), ale także odpowiedzialności za zobowiązania podatkowe, a także zobowiązana wobec ZUS. 


 
zarzad-w-spolce-zoo

 

Pamiętaj, że jeśli jesteś członkiem zarządu spółki i jednocześnie jej wspólnikiem, to nie będziesz zwolniony z odpowiedzialności, która ciąży na członkach zarządu.  

  

   
  
  

 

wtorek, 12 listopada 2013

Zgromadzenie wspólników

W spółce z o.o. występują trzy organy nią zarządzające, którymi są:
Zgromadzenie Wspólników
Zarząd
Rada Nadzorcza lub Komisja Rewizyjna



Zgromadzenie Wspólników

Organ ten spotyka się raz w roku (jeżeli wcześniej nie wyniknie jakaś pilna sprawa, która wymaga wspólnej decyzji wszystkich wspólników).
Zgromadzenie to może zostać zwołane w dowolnym innym czasie, jeśli wymaga tego interes spółki lub jeśli wystarczająco duża grupa wspólników się tego domaga. Wówczas mamy do czynienia z „nadzwyczajnym zgromadzeniem wspólników”.
Każde zgromadzenie wspólników musi odbywać się zgodnie z porządkiem obrad, z którym zapoznać muszą się wszyscy wspólnicy z zachowaniem określonego terminu (zawiadomienia wysyła się co najmniej 2 tygodnie przed terminem zgromadzenia i powinno zawierać informacje takiej, jak miejsce, datę i godzinę zebrania).

Zgromadzenie wspólników zwołuje się w celu:
zamknięcia roku obrachunkowego,
egzekwowania roszczeń o naprawę szkody wyrządzonej podczas zawiązywania spółki,
zbycia lub wydzierżawienia przedsiębiorstwa lub ustanowienia na nim ograniczonego prawa rzeczowego,
zwrotu dopłat,
rozdysponowania zysku,
podjęcia decyzji w sprawie nabycia nieruchomości, użytkowania wieczystego lub udziału w nieruchomości.

Uchwały na zgromadzeniach wspólników zapadają na zasadzie większości głosów.
Prócz tego każdy ze wspólników ma prawo do wyznaczenia swojego pełnomocnika, który w pełni będzie reprezentował jego interesy na zgromadzeniach.
Decyzje podejmowane na zgromadzeniach mają charakter jawny chyba, że choćby jeden ze wspólników zażąda głosowania tajnego.
W sprawach, które dotyczą odpowiedzialności konkretnego wspólnika wobec całej spółki, jest on nie dopuszczany do głosowania (jego pełnomocnik również).

zadania-zgromadzenia-wspolnikow






środa, 6 listopada 2013

Wszystko na temat spółki z ograniczoną odpowiedzialnością !

Co to jest ?
Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są samodzielnymi podmiotami, które posiadają osobowość prawną. Jej zasady określone są w Kodeksie Spółek Handlowych. Bardzo ważną informacją jest, że spółki z o.o. są najchętniej wybieraną formą działalności gospodarczej w Polsce.

Ile osób może założyć spółkę z o.o. ?
Spółka ta może zostać założona zarówno przez jednego, jak i kilku wspólników. Jedynym wyjątkiem od tej sytuacji jest przepis, który zakłada, że jednoosobowa spółka z o.o. nie może zostać założona przez inną jednoosobową spółkę z o.o..

Jakie są zalety prowadzenia spółki z o.o. ?
  • wyłączenie odpowiedzialności wspólnika za wszystkie zobowiązania spółki
  • możliwość pozyskiwania kapitału poprzez wprowadzenie do firmy nowego wspólnika
  • możliwość wnoszenia aportu w ramach pokrycia udziałów
  • niski kapitał zakładowy wynoszący 5000 zł
Jakie są wady prowadzenia spółki z o.o. ?
  • kosztowna procedura rejestracyjna
  • obowiązkowe prowadzenie ksiąg rachunkowych
  • wysoka odpowiedzialność zarządu
  • podwójne opodatkowanie dochodów

Spółka z o.o. jest kierowana zarówno do małych jak i dużych przedsiębiorstw, które chcą działać w oparciu o przepisy prawa, dające im jak najlepsze warunki funkcjonowania.


spolka-zoo