kontakt: kontakt.rejestracjaspolki@gmail.com

środa, 28 listopada 2018

Spółki, a podatki

Spółka jako forma prawna działalności gospodarczej zobowiązana jest do rozliczania się z urzędem skarbowym przy pomocy podatków. O tym jakie rodzaje podatków musi regulować decyduje przede wszystkim jej rodzaj.

Spółka cywilna nie posiada podmiotowości prawnej. Z perspektywy prawa jest to wyłącznie umowa pomiędzy wspólnikami, którzy zobowiązują się do realizacji wspólnego celu zarobkowego. Spółka cywilna nie może być zatem podatnikiem. Podatnikami są bowiem wyłącznie jej wspólnicy. Każdy ze wspólników musi złożyć w tym zakresie odrębne jednak jednolite oświadczenie.

Bardzo podobnie sytuacja wygląda w spółce jawnej. Spółka ta również nie posiada osobowości prawnej, jednak w obrocie może funkcjonować samodzielnie. Pomimo tego podatnikami podatku dochodowego są jej wspólnicy. Spółka z kolei jest podatnikiem podatku VAT.

W przypadku spółki partnerskiej i komandytowej wspólnicy mogą rozliczać się z urzędem na podstawie zasad ogólnych lub podatku liniowego. Obie spółki są podatnikami podatku od wartości dodanej

Spółka komandytowo-akcyjna posiada status podatnika dochodowego w związku z czym zysk przez nią uzyskany opodatkowany jest 19% lub 15% podatkiem CIT. Wypłata dywidendy wspólnikom również jest opodatkowana 19% podatkiem PIT.

Spółki kapitałowe, a więc spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna posiadają osobowość prawną. W związku z tym podatnikami podatku dochodowego jest sama spółka, jak i jej wspólnicy. Spółki te są też opodatkowane podatkiem od towarów i usług.