kontakt: kontakt.rejestracjaspolki@gmail.com

czwartek, 7 lipca 2016

Wypłata dywidendy – jak ją rozliczyć?

Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych zawiera przepisy dotyczące szczególnych zasad opodatkowania dywidend, również o obowiązku pobierania podatku od dywidend przez płatników, czyli spółki, które wypłacają dywidendy. W skutek tego spółki mają pewne obowiązki podatkowe związane z wypłacaniem dywidend.

Dywidendy w polskich spółkach, tj. spółkach mających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski są inaczej wypłacane i opodatkowane niż dywidendy od spółek zagranicznych, tj. spółek mających siedzibę oraz zarząd poza terytorium Polski.

Dywidendy otrzymywane od polskich spółek kapitałowych podlegają opodatkowaniu zryczałtowanemu, którego płatnikiem jest spółka wypłacająca dywidendę. Wypłacona dywidenda dla celów podatkowych podlega 19 proc. opodatkowaniu i jest rozpoznawana jako przychód z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

Natomiast w sytuacji gdy dywidenda wypłacana jest przez spółkę zagraniczną, podatnik ma obowiązek indywidualnie rozliczyć się z uzyskanej kwoty. O podwójnym opodatkowaniu dywidendy w kraju siedziby spółki, decydują postanowienia umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.