kontakt: kontakt.rejestracjaspolki@gmail.com

czwartek, 12 października 2017

Podwyższenie kapitału zakładowego – od kiedy jest prawomocne?

Minimalna wartość kapitału zakładowego w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wynosi 5 tysięcy złotych i pozwala pokryć tylko początkowe wydatki związane z rozpoczynaniem prowadzenia działalności gospodarczej.

Podwyższenie kapitału zakładowego stanowi jeden z kilku sposobów na dofinansowanie spółki. Podwyższenie kapitału polega albo na zwiększeniu liczby udziałów albo podwyższeniu ich wartości nominalnej.

Podwyższenie kapitału może odbywać się w dwóch trybach – w trybie zmiany umowy spółki i podwyższenia kapitału w trybie dotychczasowych postanowień umowy spółki, bez jej zmiany. W pieszym przypadku sprawa jest prosta ponieważ każda zmiana umowy jest skuteczna dopiero w momencie zaktualizowania danych w Krajowym Rejestrze Sądowym.

W drugim przypadku natomiast kwestia ta budzi już wątpliwości. Sprawa jednak ma się tak samo w obydwu przypadkach o czym wyraźnie mówią przepisy Kodeku Spółek Handlowych (art. 262 § 4 k.s.h.).

Niezarejestrowanie podwyższenia kapitału nie ma mocy prawnej dlatego konieczne jest zgłoszenie go do KRS. Uchwała o podwyższeniu musi odnosić się do obecnego kapitału spółki – wpisanego do KRS, nie może występować rozbieżność między kapitałem spółki wynikającym z KRS i kapitałem przyjętym przez uchwałę. Podobnie jak w pierwszym przypadku podwyższenie jest więc skuteczne dopiero w momencie zaktualizowania danych w rejestrze przedsiębiorców.